Not appreciation | Nie o zachwyt

 

Somebody would say that I expect appreciation as a photographer. That I want to hear: „oh, what a perfect photo”. Yes, of course, it’s pleasant to receive such opinions, but I think it’s not what makes really happy. And I look for something different.I’m going now through my photo archive, searching for pictures with special mood and atmosphere. They will take part of a project related to some human character features. In my search I encoutered the photos you can see above. A strong impression appeared in my mind, I reminded the day I was there and atmosphere of these places. The emotion is so strong, like a pain.

I share them with the hope you would feel the same. It would mean we have something in common, some experiences and emotions. And this is my wish – not taking perfect photos, but connecting to people by what I’m doing.

Czasem może się wydawać, że jako fotograf oczekuję uznania. Ze chciałbym usłyszeć: „co za wspaniałe zdjęcie”. Oczywiście, to zawsze jest przyjemne doświadczyć takiej opinii, ale wydaje mi się, że to nie to, co tak naprawdę sprawia mi radość. Szukam czegoś innego.Przeglądam właśnie archiwum zdjęć, szukam kadrów o szczególnej atmosferze i nastroju. Pracuję nad zestawem, który będzie częścią projektu związanego z pewnymi cechami ludzkiego charakteru. Kiedy trafiłem na te zdjęcia, pojawiło się we mnie silne odczucie. Przypomniałem sobie tamten dzień i atmosferę tych miejsc. Uczucie jest tak silne, że graniczy z bólem.

Dzielę się tym zdjęciami z nadzieją, że poczujecie podobnie. To by oznaczało, że w jakimś stopniu jesteśmy podobni, mamy podobne doświadczenia. I to jest sednem mojej pracy, nie wykonywanie świetnych zdjęć, ale poszukiwanie kontaktu z ludźmi.