Uważaj gdy wysyłasz news

Różne portale informacyjne zachęcają czytelników do umieszczania własnych informacji, zdjęć czy materiałów wideo. Posłużmy się przykładem Polsat News. Możesz czuć się skuszony tym, że Twoje zdjęcie zostanie umieszczone w tym serwisie.

Warto jednak przeczytać Regulamin. I tutaj uwaga! W Regulaminie jest jasno określone, że udzielasz POLSATOWI licencji, która nie jest w żaden sposób ograniczona (czasowo, terytorialnie itp.) Po umieszczeniu materiału nie możesz domagać się jego wycofania. Kolejna kwestia – nie może być mowy o jakiejkolwiek gratyfikacji za Twój materiał. Czyli POLSAT zyskuje news, a Ty masz z tego co najwyżej satysfakcję.

Niejasna jest też kwestia odpowiedzialności za Twój materiał. Jeśli np. prześlesz zdjęcie z wypadku i ktoś, kto znalazł się na zdjęciu, będzie domagał się odszkodowania za upublicznienie jego wizerunku, to czy POLSAT nie przekieruje roszczeń na twoją osobę? To bardzo możliwe, gdyż jest w Regulaminie zapis dotyczący forum – za umieszczenie materiałów odpowiada wyłącznie użytkownik. Jak jest w przypadku Platformy Użytkowników? Gdybyś był fotoreporterem, to odpowiedzialność za Twoje zdjęcia wziąłby na siebie wydawca.