Filmy na konferencji bibliotekarzy

Wczoraj, w Krakowie, odbyła się Międzynarodowa Konferencja Bibliotekarzy „Nowy wspaniały świat bibliotek czy niepewne jutro”.

Kadr z filmu "Oblicza Biblioteki Kraków"
Na zdjęciu – film „Oblicza Biblioteki Kraków” wyświetlany podczas konferencji

W trakcie konferencji zaprezentowane zostały filmy, które powstały z moim udziałem. Materiał zdjęciowy nagrywany był sukcesywnie w ciągu kilku lat. Na zdjęciu powyżej – kadr z dziesięciominutowego filmu Oblicza Biblioteki Kraków (2021). Film był podsumowaniem działalności Biblioteki założonej w 2017 roku, a obejmującej obecnie prawie 60 filii na terenie całego miasta.

W kontekście realizacji materiałów wideo warto wspomnieć o postaci Piotra Wasilewskiego, szefa promocji w Bibliotece Kraków, który w naszej pracy kierował produkcją, współtworzył scenariusze, a nawet występował – na powyższym zdjęciu spełnia rolę przewodnika po filiach Biblioteki Kraków.

Satysfakcję, a także dobre efekty, przynosiło nam angażowanie do filmów pracowników Biblioteki (dziękuję za świetną współpracę). Oto przykład 45 sekundowego filmu opowiadającego o Filii nr 48 znajdującej się na osiedlu Bohaterów Września 26. Na uwagę zasługuje długie ujęcie rozpoczynające się w dziesiątej sekundzie. Ćwiczyliśmy je wieloktrotnie, gdyż polega ono na „przelocie” kamery przez dużą czytelnię, w trakcie którego każda z postaci miała wykonać precyzyjnie określoną czynność.

Ujęcie (10 sekunda) rozpoczyna się od zbliżenia na bibliotekarkę wyjmującą z szafy biuletyn. Po chwili okazuje się, że szafa jest jednocześnie mapą Nowej Huty. W kolejnych sekundach pojawiają się nowoczesne rozwiązania znajdujące się w czytelni – wysoki stół z ukrytymi przyłączami, wielki dotykowy ekran, stanowisko audio-wideo. Ujęcie kończy się planem ogólnym całego pomieszczenia.