Reportaże wideo

W ciągu letnich miesięcy 2021 roku przyglądałem się różnym wydarzeniom organizowanym przez Radio Kraków.

Najbardziej wspominam chwile nagrań słuchowisk. W reportażach pozostały rzeczywiste, niearanżowane sytuacje zdarzające się podczas pracy w studiu dźwiękowym. Nagrania trwają czasem kilka godzin, a czasem nawet kilka dni. Za każdym razem powstaje inna, niepowtarzalna atmosfera pracy.

Stanisław Lem pisał listy do Ewy Lipskiej

Nagranie słuchowiska „Włamanie do przeszłości” odbyło się w kameralnym gronie. Cicha, skupiona i niepozorna na pozór praca. Szczególna atmosfera wynikła nie tylko z osobistej treści korespondencji, ale również jej interpretacji i przez reżyserkę i aktorów.

Lidia Bogaczówna i Ewa Ziembla podczas nagrania słuchowiska „Włamanie do przeszłości”

Radio Kraków, czerwiec 2021.
Obsada: Ewa Lipska, Lidia Bogaczówna, Juliusz Chrząstowski, scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne: Ewa Ziembla, realizacja radiowa: Grzegorz Dąbek, Wojciech Gruszka, opieka redakcyjna: Katarzyna Fortuna.

https://www.radiokrakow.pl/sluchowiska/sluchowiska-pilotka-pirx-i-wlamanie-do-przeszlosci

Czy Pilot Pirx mógł być kobietą? Oczywiście!

Nagranie słuchowiska „Pilotka Pirx” trwało dwa dni i zaangażowało kilkuosobowy zespół młodych twórców.

Nagranie słuchowiska „Pilotka Pirx”

Radio Kraków, wrzesień 2021.
Obsada: Natalia Kaja Chmielewska, Aleksandra Nowosadko, Małgorzata Zawadzka, Szymon Czacki, Łukasz Stawarczyk.
Reżyseria: Magda Szpecht, muzyka: Krzysztof Kaliski, realizacja radiowa: Wojciech Gruszka, opieka redakcyjna: Justyna Nowicka.

https://www.radiokrakow.pl/sluchowiska/sluchowiska-pilotka-pirx-i-wlamanie-do-przeszlosci

Kazimierz Wiśniak w Piwnicy pod Baranami

7 czerwca Kazimierz Wiśniak, wybitny scenograf, grafik i malarz, otrzymał nagrodę Zasłużonego Kulturze Gloria Artis. Oto reportaż z tego wydarzenia. Inicjatorem powstania reportażu i jego producentem jest Józef Opalski.

Józef Opalski i Kazimierz Wiśniak w krakowskiej Piwnicy pod Baranami

Narodowe Czytanie 2021

Narodowe Czytanie 2021 z Biblioteką Kraków pod Kopcem Kościuszki. Reportaż jest nie tylko skrótem wydarzenia, lecz zobaczyć w nim można różne grupy mieszkańców Krakowa uczestniczących w Czytaniu. Film kończy się panoramą Krakowa rozciągającą się z Kopca Kościuszki, na który udali się Ewa Wachowicz i Robert Piaskowski – odtwarzający role Anieli Dulskiej i Felicjana Dulskiego.

Wejście Dulskich na Kopiec Kościuszki