Wszystkie kombinacje

Wczoraj, o godz. 19.15, Magdalena Walach po raz pierwszy zagrała w spektaklu „Kłamstwo… o miłości”. Trzeba przy tym nadmienić, że od premiery minęły ponad dwa miesiące, a przedstawienie zostało zagrane osiemnaście razy. Mogło się tak zdarzyć dlatego, że w spektakl ma dwie obsady aktorskie, które mogą  tworzyć dowolne konfiguracje.

Klamstwo-montaz-600x407

Cztery postaci grane przez ośmioro aktorów. Przy tak niewielkiej obsadzie wymiana choćby jednego z aktorów zmienia kształt całego spektaklu. Można powiedzieć, że „Kłamstwo… o miłości” ma wiele wersji, w zależności od tego, jaki skład aktorski spotka się na scenie.

Z faktem tym związany jest pewien techniczny „szczegół”. W finale przedstawienia wyświetlany jest krótki film, w którym biorą udział wszystkie postaci. Ujęcia do filmu zostały nagrane w trakcie prób, potem należało je zmontować i przygotować do emisji (o nagraniu materiału opowiada notatka Praca nad projekcją wideo). Tak naprawdę jednak nie chodzi o jeden film, ale… o wiele filmów, odpowiadających wszystkim kombinacjom obsady.

Rzecz, która początkowo wydawała się dość niepozorna, bo czymże jest krótki filmik, urosła do skali małego przedsięwzięcia. Ostatnie ujęcia zostały nagrane wczoraj, na porannej próbie, właśnie z Magdą Walach. W przerwie między próbą a spektaklem zmontowaliśmy kolejną wersję wideo, by mogła zostać odtworzona w trakcie finału wieczornego przedstawienia. Przy tej okazji zrealizowaliśmy prośbę reżysera, by nieco zmodyfikować pozostałe wersje.

Zamykamy więc pracę nad filmem, liczymy skrupulatnie wszystkie kombinacje, sprawdzamy, czy nie ma pomyłki w nazwach plików, czy odpowiadają one aktorom, którzy w nich występują. Odtąd wszystkie wersje filmu muszą być gotowe do natychmiastowego użycia, będą też jeździć wraz ze spektaklem w różne części Polski. Czy wszystko się zgadza?

 1. Ania, Marek, Maurycy, Ewelina
 2. Ania, Marek, Maurycy, Magda
 3. Ania, Marek, Michał, Ewelina
 4. Ania, Marek, Michał, Magda
 5. Ania, Wojtek, Maurycy, Ewelina
 6. Ania, Wojtek, Maurycy, Magda
 7. Ania, Wojtek, Michał, Ewelina
 8. Ania, Wojtek, Michał, Magda
 9. Kamila, Marek, Maurycy, Ewelina
 10. Kamila, Marek, Maurycy, Magda
 11. Kamila, Marek, Michał, Ewelina
 12. Kamila, Marek, Michał, Magda
 13. Kamila, Wojtek, Maurycy, Ewelina
 14. Kamila, Wojtek, Maurycy, Magda
 15. Kamila, Wojtek, Michał, Ewelina
 16. Kamila, Wojtek, Michał, Magda

Tekst ukazał się na stronie www.premiera.org.pl