Podglądanie rzeczywistości

Załączam poniżej krótkie filmy, które powstały u mnie w czasie ostatnich tygodni.

Pięćdziesiąt sekund uspokajających nerwy, sfilmowanych na skrawku zwykłego pola między garażami i płotem, w świetle opadającego słońca skrytego wśród chmur.

Animacja, która powstała na potrzeby Teatru Bagatela, zachęcająca widzów do pozostania w domu w czasie pandemii koronawirusa.

Lidia Olszak gra spektakl zupełnie samotnie. To monodram. Krótki film opowiada o jej przygotowaniach do przedstawienia, jesteśmy w jej garderobie, widzimy, jak ubiera kostium i koncentruje się. Sam spektakl zajmuje tu marginalne miejsce, najbardziej elektryzujący jest fimał.

Opowieści zza sceny – to cykl warsztatów, podczas których widzowie mogli zaglądnąć do pracowni Teatru Bagatela, które zwykle są niedostępne dla osób z zewnątrz. W ciągu 18 spotkań teatr zwiedziło ponad 300 osób – dzieci, młodzież, w średnim wieku i starsi. W pięciominutowym filmie znalazły się najbardziej uśmiechnięte momenty z warsztatów, z finałowym szaleństwem na scenie.

To czterominutowy, skondensowany materiał, wyselekcjonowany z czterogodzinnej próby teatralnej w Teatrze Bagatela. Podglądamy litewskiego reżysera Gintarasa Varnasa, który przy pomocy tłumaczki prowadzi próbę spektaklu „Życie jest snem” w Teatrze Bagatela. Ten krótki film to nieczęsta okazja do podglądnięcia próby teatralnej, skupienia, pracy i emocji aktorów, sposobu, w jaki reżyser komunikuje swoje oczekiwania i wpływa na kształt spektaklu.

W sposób przewrotny – zapowiadam wystawę moich zdjęć. Filmik jest ukrytym protestem przeciwko płytkiej apoteozie twórcy, to śmiech z siebie samego. Projekt „Dzień bez miasta” doczekał się już kilku odsłon w postaci cykli następujących po sobie wystaw, wydanej książki oraz filmikom, które powstały przy tej okazji. Więcej o kolejnych wystawach, więcej filmików pod tym adresem Dzień bez miasta.